Rusya ve Türkiye arasında gelişen ikili ilişkilerin bir sonucu olarak, tarımsal ve su ürünleri yatırımları kapsamında da çeşitli işbirliklerine gidilmesi planlanmaktadır. 

Bu kapsamda ülkemize ziyarete gelen bazı Rus yatırımcıları ağırladık. Ankara’da BSGM’nde Sayın Genel Müdürümüz Altuğ Atalay beyin başkanlığında, SUYMERBIR Başkanı Sayın Faruk Coşkun ile birlikte bir toplantı gerçekleştirdik. Toplantı sonucunda ülkemiz ile Rusya arasında balıkçılık ve akvakültür konularında ilişkilerin geliştirilmesi ve özellikle ihracat konusunda ortaya çıkan sorunların giderilmesi kararlaştırıldı.

Daha sonra misafirlerimizi 3 günlük bir program dahilinde, Su Ürünleri İşleme, Su Ürünleri Konserve, Deniz Balıkları Kuluçkahane ve Ağ-Kafes Sistemleri, Ağ Üreticileri, Malzeme Ekipman Üreticileri, Danışmanlık Hizmetleri, Balık Yemi Tesisleri gibi alanlarda hizmet veren firmalara gezi düzenleyerek, üreticilerle tanıştırdık.

Yapılan sistemlere hayran kalan yetkililer, bu ve benzeri sistemleri Rusya’da da kurmak istediklerini ayrıca ülkemiz sularında yetişen büyük alabalık, kerevit, çipura ve levrek gibi balıklarla da ilgilendiklerini söylediler.

Önümüzdeki dönemlerde daha kapsamlı bir çalışma için ülkemizi tekrar ziyaret edeceklerini ilettiler. En kısa zamanda ülkemiz ile Rusya arasında yaşanan ihracat sorunlarının da çözülmesi için ellerinden geleni yapacaklarını belirttiler.

Kısa zaman içinde ülkemiz ile Rusya arasında su ürünleri sektörü ticaretinin gelişeceğini umut ediyor ve sektöre bu katkıyı sağlamaktan dolayı mutluluk duyuyoruz.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder